Magyar Katolikus Lexikon > E > eparchiai hivatal

eparchiai hivatal: a keleti egyházakban →egyházmegyei hivatal, mely az →eparchiai püspököt segíti a kormányzásban. - Az ~hoz tartozik a →eparchiai főhelynök, az →eparchiai helynökök, az →eparchiai bírósági helynök, az →eparchiai gondnok és az →eparchiai gazdasági ügyek tanácsa, az →eparchiai irodaigazgató, a bírák, az ügyész és a kötelékvédő, a jegyzők és más személyek, akiket az ~ megfelelő ellátására a mpp. alkalmaz. - Az ~ alkalmazottainak kinevezése és elmozdítása a mpp-re tartozik. Mindazok, akik az ~ban tisztséget vállalnak, kötelesek: ígéretet tenni hivataluk hűséges ellátására a jog v. a mpp. által meghatározott mód szerint; titoktartásra a jog által v. a mpp-től megszabott határok közt és mód szerint. Ho.J.

CCEO 1990:243-44.k.